۵ خواص چای سیاه و لیمو

access_time سه شنبه, ۷ فروردین, ۱۳۹۷ comment بدون دیدگاه

چای سیاه از برگ های گیاهی به نام کاملیا سیننسیس تولید می شود. طی یک پروسه به نام اکسایش برگها از سبز به قهوه ای تیره تغییر رنگ می دهند. در پروسه اکسایش برگها در معرض هوای مرطوب پر از اکسیژن قرار می گیرند.

تولیدکنندگان چای می توانند میزان اکسید شدن را کنترل کنند. چای سیاه به طور کامل اکسید می شود. چای سبز هم از همین گیاه تولید می شود ولی با این تفاوت که اکسیده نمی شود.

اگر شکر یا شیر را به چای سیاه اضافه نکنید، از خواص بیشتری بهره مند می شوید. با این حال مزه چای ممکن است طعم خوبی نداشته باشد و لیمو می تواند به عنوان مکمل، مزه و طعم عالی به ارمغان آورد و مزایای چای سیاه را افزایش دهد. در ادامه با خواص افزودن آب لیمو به چای سیاه آشنا می شویم.

۱ – جذب آهن را افزایش می دهد

لیمو غنی از ویتامین C است، همچنین حاوی عناصر ویتامین B، آهن، منیزیم و کلسیم است. مصرف روزانه لیمو باعث رشد و ترمیم مناسب بافت بدن و تقویت سیستم ایمنی می شود. همچنین لیمو باعث افزایش جذب آهن در بدن می شود.

۲ – مبارزه با رادیکال های آزاد

چای سیاه و لیمو دارای آنتی اکسیدان ها هستند که رادیکال های آزاد را از بدن ما خارج می کنند. در حالی که چای سیاه دارای تئوفلاوین است، آب لیمو داری اسید آسکوربیک یا ویتامین C است که با هم، رادیکال های آزاد را از بدن خارج می کنند. آنتی اکسیدان ها همچنین به جلوگیری از سخت شدن سرخرگ ها، سنگ کلیه و حمله قلبی کمک می کنند.

۳- کمک به کاهش وزن

چای سیاه دارای کافئین است که یک محرک است، محرک ها معمولا دارای خواص مهار کننده اشتها هستند که باعث کاهش مصرف غذا می شود. چای سیاه همچنین حاوی مواد مغذی است که به نام کاتچین ها شناخته شده اند که توانایی جلوگیری از جذب چربی را دارند.

همچنین مهم است که چای و لیمو را نیم ساعت قبل از غذا خوردن مصرف کنید، تا به کاهش وزن کمک کند.

۴ – پاک کردن سموم بدن

کافئین موجود در چای سیاه و آب لیمو داری خواص دیورتیک هستند که باعث افزایش تولید ادرار می شود. آنها سموم را با سرعت بیشتری حذف می کنند. به خصوص هنگامی که یک عفونت در بدن وجود دارد مفید هستند.

با این حال قبل از مصرف همزمان چای و لیمو در طول بیماری مهم است که توصیه دکتر خود را بپذیرید، زیرا کافئین ممکن است باعث کاهش عملکرد برخی از داروها شود.

۵ – درمان گلو درد

اضافه کردن عسل به چای سیاه و لیمو یک درمان کامل برای گلو درد است. در حالیکه کافئین تسکین دهنده درد است، لیمو سموم بدن را حذف میکند و عسل یک اثر آرام بخش را به گلو شما می بخشد. مصرف دوبار از این ترکیب در روز به شما کمک می کند تا سریعتر از عفونت خلاص شوید.

چای سیاه با لیمو برای مصرف روزانه کاملا امن است، فقط مصرف چای سیاه و لیمو را به یک یا دو فنجان در روز محدود کنید و شیر و قند به آن اضافه نکنید

بدون دیدگاه

هیچ دیدگاهی برای این مقاله نوشته نشده است.

کاربر تی بی هستید؟ برای ورود اینجا را کلیک کنید.